11 aastat Läänemaa päevi

Sisestatud: 13.02.2017

Läänemaa päevad on Lääne maavalitsuse poole veetav maakonda tutvustav üritus, mida on paarisaastatel erinevates vormides korraldatud aastast 2006. Möödunud aastal lihtsalt ja koduselt peetud Läänemaa päevad olid viimased, mille veduriks oli maavalitsus. Mis saab edasi, näitab tulevik.

Läänemaa päevi korraldati esmakordselt 2006. aastal. Lääne maavalitsus, Läänemaa omavalitsused ning kohalikud ettevõtjad ühendasid oma jõud ning tutvustasid kahel päeval (29.-30. september 2006) Tallinnas, Viru keskuse aatriumis Läänemaad.

 

 

 

 

 

 

 

Läänemaa päevade eesmärgiks oli siis ja on ka täna tutvustada Lääne maakonda kui head paika elamiseks, laste kasvatamiseks, koolitamiseks ja vanaduspäevade veetmiseks.

Esimesel korral läks projekt läks maksma ligi 400 000 krooni (~25 000 eurot) Rahastajad olid nii omavalitsused, maavalitsus kui ka eraettevõtjad, kellest viimased panid suurema osa rahast.

Järgmised Läänemaa päevad toimusid 2 aasta pärast. Sedapuhku keskenduti eelkõige läänlastele – nendele, kes siin sündinud, kasvanud, koolis käinud, töötanud, siit abikaasa leidnud või siia oma esivanemad matnud.

14.-17. augustil 2008 toimusid Läänemaa kirikutes jumalateenistused, kus kirikute kellad lõid kõigil aegadel lahkunud läänlaste mälestuseks ja tänaste läänlaste tervituseks. Süüdatud küünlad Läänemaa teedel näitasid teed koju tagasi kõigile neile, kes mingil põhjusel siit lahkuma on pidanud. Maakonnas toimusid kihelkonnapäevad, valdade ja külade kokkutulekud, kontserdid, etendused, näitused, spordivõistlused. Haapsalu kuursaalis said kokku loomeinimesed.

2010. aastal mindi taas maakonnas välja – 11 Läänemaa valda käisid end tutvustamas Lõuna-Eestis, Tartus. Sel korral valmistati iga omavalitsuse eripära tutvustavad videoklipid. Läänemaa päevale Lõuna-Eestis valmistati üldkujunduse ekspositsioon ja universaalne messimööbel, mida kasutati ka hiljem maakonda tutvustavatel üritustel. Tol korral kulus maakonna tutvustamisele 340 000 krooni (21 729 eurot). 

2012. aastal peeti Läänemaa päevi Helsingis toimuva mardilaada raames. Tol aastal oli populaarse laada keskmes Haapsalu ja Läänemaa. Temppeliaukio kirikus toimus kontsert, kus sai kuulda Läänemaaga seotud esinejatelt Läänemaaga seotud heliloojate loomingut. Toimus rahvapidu ansambliga Kala.

 


 

 

 

 

 

Ettevõtmisele pandi õla alla MTÜ Läänemaa Turism, Läänemaa arenduskeskus, Haapsalu linnavalitsus, Lääne maavalitus, Läänemaa omavalitsuste liit, MTÜ Kodukant Läänemaa. Üritusel osalemise eelarve küündis 35 000 euroni.

2014. aastal siirdusid Läänemaa päev Narva. 3. mail toimunud kevadlaadal jagati infot Läänemaa kohta, tutvustati siinset käsitööd, pakuti kohalikke suupisteid. Korraldati Läänemaa teemaline viktoriini, kus auhindadeks loositi Roosta Puhkeküla, Fra Mare, Laine Spa ja Päeva Villa majutusega pakette.

 

 

 

 

 

 

 

Narvas käik oli üks osa suuremast Ida-Virumaa invasioonist – varasemalt toimus venekeelse meedia ajakirjanike õppereis Läänemaale.

Narva kevadlaadal lõid kaasa Läänemaa Turism, Kodukant Läänemaa ja Läänemaa käsitöölised, Q-catering, Ehe ja Ehtne Käsitöö, Haapsalu linn, Fra Mare, Laine Spa, Roosta puhkeküla, Päeva Villa ja Narva kutseõppekeskus.

Möödunudaastal peetud Läänemaa päevad olid varasematega võrreldes kõige tagasihoidlikumad.

Sel aastal jäädi maakonna piiridesse. Toimus kolm telgiüritust ja lõpuseminar. Valmis videoklipp Läänemaa elukeskkonna kohta.

 

 

 

 

 

 

Läänemaa päevad Virtsu merepäevadel Läänemaa päevad Valge Daami ajal Haapsalus

Juulis oli maavalitsus koos Lihula ja Hanila vallavalitsusega väljas Virtsu merepäevadel. Augustis osaleti koos Nõva, Noarootsi, Lääne-Nigula ja Ridala vallaga Peraküla simmanil ning koos Läänemaa Turism ja Ridala vallavalitsus Valge Daami ajal Haapsalus.

Septembris toimunud teadlasteöö üritusel tegi maavalitsus kokkuvõtte nii sel suvel toimunud ettevõtmistest kui ka kõigist varasematest aastatest. Ürituste eelarve oli kokku vaid 2000 eurot

Senise rütmi kohaselt peaksid Läänemaa päevad taas toimuma järgmisel, 2018. aastal. Milliseks kujuneb selleks ajaks Lääne maakond ning kas ja kes ürituse korraldamise oma õlgadele võtab, on täna veel ebaselge. Täiesti võimalik, et tulevikus on kasutusel hoopis uuemad ja innovaatilisemas lahendused Läänemaa päevade korraldamiseks. 

Sündmuste kalender
Kõik kategooriad
Oota!
Tagasiside toimetusele