Eilne päev läks Eesti lennundusajalukku

Sisestatud: 17.08.2016

Eile päeval Hankost startinud ja Kiltsi lennuväljal maandunud mehitamata lennuvahend Avatrek AR 3000 tegi Eesti lennundusajalugu – varasemalt pole sellist mereala ja riigipiiri ületavat tsiviillendu registreeritud. Drooni lendu ei seganud ei tugev tuul ega ka vihmane pilves ilm. Korraldajate sõnul oli kehv ilm testimiseks pigem hea, kuna andis sooritusest kindlama tõendi. Samas ei saanud aga ilmastiku tõttu startida saatelennukid Hanko linnapea, YLE reporterite ja Soome ettevõtjatega.

Droon tõusis arvuka saatjaskonna poolt saadetuna õhku Hanko lennuväljalt pool tundi pärast keskpäeva. Ehkki ilm oli kaugel ideaalist, läks start ladusalt ning ka lend möödus probleemideta. Tänu tagant puhuvale tugevale põhjatuulele võttis kohalejõudmine plaanitust vähem aega. Drooniga saabus kohale Hanko linnapea Denis Strandelli sümboolne kingitus – 3D prinditud lennuaparaat ja kiri Haapsalu kolleegile Urmas Suklesele.

Haapsalu külje all Kiltsi lennuväljal võttis lennumasina vastu esinduslik delegatsioon eesotsas ettevõtlusminister Liisa Oviiriga. Oviiri sõnul oli lennul igati märgiline tähtsus. See näitab kahe riigi vahelist head koostööd, annab signaali, et Läänemaa mõtleb aktiivselt ettevõtluse arendamise võimalustele ning on oluline arendusprojekt Ridala vallale ja Haapsalu linnale. Avatreki müügijuht Patric Raski ütles, et antud projekti kallal on vaeva nähtud pikki kuid ning ta avaldas lootust, et droonid leiavad järjest enam kasutust ning aitavad inimesi igapäevaelus. 

Läänemaa arenduskeskuse juhataja Andres Huule sõnul on peamine see, et BVLO ehk nägemisulatust ületava drooni testlend toimus edukalt. Esimest korda Euroopas toimus taoline tsiviillend kahe riigi vahel, merepiiri ületamise ning juhtimise üleandmisega ühest riigist teise. Kuigi kavandatud saatelennukite saabumine halbade ilmastikuolude tõttu ära jäi, tõestab see veelkord droonide eeliseid lennukite ees. 

„Kuigi Haapsalu on väike mõnus kuurortlinn, on ta ka kiire, innovaatiline ja koostöövõimeline. Läänemaa Arenduskeskus omalt poolt otsib jätkuvalt nii Eestist kui raja tagant investoreid, kellega ühiselt seni vähekasutatud ressursse, nagu Kiltsi lennuväli, kasutusele võtta. Usun, et algatus ei jää ainsaks omataoliste seas.“

Info:
Andres Huul
Juhataja
SA Läänemaa Arenduskeskus
Tel 5557 2557

Sündmuste kalender
Kõik kategooriad
Oota!
Tagasiside toimetusele