Esmakordselt esitati eesti keeles ingerisoomlaste pulmakombestikul põhinevat lavastust

Sisestatud: 16.06.2014

Paide Vallikäärus esietendus laupäeval, 14. juunil 2014 Lääne- Eesti Ingerisoomlaste Seltsi ja Järvamaa Ingerisoomlaste Kultuuriseltsi eestvedamisel ingerisoomlaste pulmakombestikul põhinev lavakava „Koko väki pitoloihe, kopittukaa pulmi pitämään!” (eesti keeles „Kõik see rahvas pittu ja pulmi pidama!“).

Lavakava koosnes kahest osast, mis algas Lääne – Eesti ingerisoomlaste seltsi liikme Anne Andrejevi loodud lavastusega „Pulma”, mida esitasid Vana – Vigala Rahvamaja näitetrupi „Vigala Vahvad” lapsed. Kava teises pooles õpiti koos folkloorirühm „Röntyskä” ja eestlaulja Timo Kalmu juhendamisel pulmalaule ja -tantse ning keskenduti Aili Hansumäe käe all valminud savakko pruutpaari rõivastele, mida tutvustas selle ala asjatundja Raija Pedak Pärnust.

„Eesmärgiks ei olnud hakata elustama tervikuna muistseid ingerlaste pulmi, vaid pärimusteatri näol tuua ingerlaste elu tähtsaim sündmus – pulmad, läbi laste suu eestlasteni. Selleks andsime välja ka infokava, kus lustliku lühiülevaate pulmatavandist Ingeris aitas koostada ingerisoome pärimuse ning ajaloo uurija Taisto Raudalainen,” lausus lavastaja ja projektijuht Anne Andrejev.

„Kindlasti saab lavastust „Pulma” näha ka suve jooksul Haapsalus. Selleks otsime hetkel toredat mängukohta ja võimalust. Hetkel mõlguvad peas Valge Daami Aeg ja Rannarootsi muuseum,” sõnas ettevõtmise idee autor, Lääne – Eesti Ingerisoomlaste seltsi esinaine Hilma Tervonen.

Eestikeelse ülevaate ingeri pulmatavandist leiab siit.

Ettevõtmist toetab Eesti Kultuurkapital, Haapsalu linn, Fenno – Ugria Hõimurahvaste Programm, Suomi-Seura ry ja MTÜ Liigub ja Loob.

 

Lisainfo:
hilma.tervonen@mail.ee

liigubloob@gmail.com

Sündmuste kalender
Kõik kategooriad
Oota!
Tagasiside toimetusele