Haapsalu linnagaleriis tuleb näitus „Õudsed lood“

Sisestatud: 08.04.2014

Kolmapäeval 9. aprillil avatakse Haapsalu linnagaleriis Eesti kunstnike rühmanäitus „Õudsed lood“, mis keskendub kahtlusi ja ärevust tekitavale kunstile.

 

Haapsalu legendist inspireerunud teemanäitusel esinevad: Jüri Arrak, Flo Kasearu, Mari-Leen Kiipli, Mihkel Kleis, Karel Koplimets, Neeme Külm, Maarit Murka, Marko Mäetamm, Jüri Palm, Ene-Liis Semper, Hanno Soans, Jaan Tammsaar. Kuraator on Anneli Porri.

 

Näitus „Õudsed lood“ teeb valiku Eesti kunstist, mis äratavad emotsionaalset ebamugavust ja ärevust. Enamasti on need väljamõeldud, sümboolsed ja ebareaalsed väljendused, mis mõjuvad siiski häirivalt. Õudusfilosoof Noël Carroll nimetab seda laadi õõvastust „kunstõuduseks“, vastandina „loomulikule õudusele“, mis valdab meid kui mõtleme reaalsetele katastroofidele.

 

Kuraator Anneli Porri: „Teoseid oli sellele näitusele valida piisavalt keeruline, kuna õudus ei ole erinevalt filmist ja kirjandusest kunstis sugugi levinud teema. Teisalt aga annavad paljud üldse mitte õudsena mõeldud tööd uues näitusekontekstis vaataja fantaasiale küllalt toitu, et kogeda mõnusat ärevust.“

 

Kokku on näitusel 12 kunstnikult 16 tööd, kõige varasem maal on Jüri Arrakult 1972. aastast, kõige värskema töö tegi Mari-Leen Kiipli just nimelt Haapsalu linngalerii keskkonda arvestades käesoleval aastal.

 

„Mul on väga hea meel, et saame näidata teoseid, mis on publiku eest pikemalt peidus olnud. Eriti põnev on Jaan Tammsaare raamatuillustratsioonide galeriisse toomine. Usun, et nendega kohtumine äratab palju õudseid mälestusi lausa mitme põlvkonna vaatajate hulgas,“ loodab kuraator.

 

„Õudsed lood“ jutustavad maailmalõpu müsteeriumist väikeses Prantsuse külakeses, muinasjuttude ohte täis maailmast,  pea kohal rippujast ja ukse vahelt vaatajast, öisest sanatooriumist, pimedas linnas kappavast  kummitushobusest, mõrvarlikust laste mänguväljakust ja muidugi verest. Kunstnikud räägivad oma lugusid, jättes vahel midagi olulist näitamata, näidates mõnikord liiga detailselt,  vihjates võimalikele lapsepõlve-kogemustele, linna- ja meedialegendidele.

 

26. aprillil kell 12.00 peab näitusel loengu psühholoog Andero Uusberg, kes selgitab, kuidas kuulab õudusjuttu meie aju ja miks need hirmsad lood meile meeldivad. Andero Uusbergi loeng toimub koostöös Haapsalu Õudus- ja Fantaasiafilmide Festivaliga.

 

Näitust tutvustab lähemalt tilluke kataloog, mille kujundas Viktor Gurov, koostas ja tekstid kirjutas Anneli Porri, toimetas Hedi Rosma.

Ekspositsiooni kujundus ja installatsioon Neeme Külmalt ja Valge Kuup OÜlt.

 

Näituse avamine 9. aprillil kell 17.00

 

Näitus avatud: 10. aprill—4. mai 2014

Haapsalu linnagalerii

Posti 3, Haapsalu

K—P 12—18

 

Täname: Eesti Kunstimuuseum, Tallinna Kunstihoone, Eesti Kultuurkapital, Eesti Kunstiakadeemia fotograafia osakond, Agur Kruusing & Haapsalu linnagalerii, Haapsalu Õudus- ja Fantaasiafilmide Festival, Taaniel Raudsepp, Riinu Rahuoja, Dénes Farkas

 

 

Teate koostas ja lähemat teavet

Anneli Porri

anneli.porri@gmail.com

5221048

Sündmuste kalender
Kõik kategooriad
Oota!
Tagasiside toimetusele