Haapsalu inimesi oodatakse doonoripäevale!

Sisestatud: 18.10.2013

Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskus ootab Haapsalu doonoreid neljapäeval, 24. oktoobril kella 10.30–16.00 Haapsalu Kultuurikeskuses (Posti 3) toimuvale doonoripäevale. Verekeskus vajab hetkel hädasti kõikide veregruppide verd, sest seoses haiglate järsult tõusnud vajaduse ja doonorite vähenenud aktiivsusega on verevarud väga madalad. Eriti oodatud on 0-reesusnegatiivsete ja A-reesuspositiivsete doonorite veri, kuid kutsume ka teiste veregruppide doonoreid ja esmaseid vereloovutajaid!

Verekeskuse juhataja dr Riin Kullaste sõnul on sellel sügisel on olnud rekordiline haiglate doonorivere tarbimine, mis on varusid oluliselt vähendanud. Dr Kullaste täpsustab: „Septembris oli viimaste aastate suurim väljastus, veidi üle 3000 doosi (keskmine 2500) ning üle Eesti jätkub suur väljastus ka oktoobris. Alates käesoleva kuu algusest oleme juba väljastanud üle 1200 doosi.“

Dr Riin Kullaste tänab tublisid haapsalulastest doonoreid. Viimati olime Haapsalus 21. Jaa 2. Augustil doonoritelkidega, kus tehti 220 vereloovutust (neist esmaseid doonoreid 34) ning koguti pea 100 liitrit hinnalist verd.

 Doonorlus on heategevus, mis ei nõua palju aega ega vaeva ning sellega saaksid hakkama paljud meist. Doonoripäeva külastamiseks tuleks varuda umbes 45 minutit, millest vereloovutus võtab 5 kuni 10 minutit ning ülejäänud aeg kulub ankeedi täitmisele, meditsiinilisele läbivaatusele ning väikesele puhkusele pärast vereandmist. Vereandmine on valutu ja ohutu protseduur, mille käigus võetakse doonorilt 450 ml verd – see on kõigest 8% kogu täiskasvanu inimese verest, mis taastub keskmiselt 72 tunni jooksul.

 Annetatud verd kasutatakse iga päev rasketel operatsioonidel, sünnitustel, patsientide raviks verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, vähi- ja maksahaiguste, põletuste ja paljude teiste haiguste puhul. Lisaks on doonorivere toel võimalik teha iga päev paljusid plaanilisi operatsioone, mida muidu ei saaks suure verekaotuse kartuses sooritada. Tänapäeva meditsiin ei kasuta raviotstarbeks täisverd, vaid täisverest valmistatud erinevaid verekomponente. Patsiendile tuleb anda vajalikku verekomponenti ravi sihtpärasuse ja efektiivsuse tagamiseks. See meetod väldib vere koostisosade ülearust manustamist ja aitab doonoriverd säästlikult kasutada.

 Loovutades verd saame olla kindlad, et Eesti haiglate verevarud on piisavad. Verepuudus on meie kõigi ühine mure, sest abivajaja rolli võivad õnnetu juhuse tõttu sattuda ka meie sõbrad, lähedased ja tuttavad ning doonorivere olemasolust võib ühel päeval sõltuda ka meie elu.

 Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18-60 eluaastat, kes on Eesti Vabariigi kodanik või elanud Eestis elamisloa alusel üle ühe aasta. Viimasest vereandmisest peab olema möödunud meestel 60 päeva ja naistel 90 päeva. Vereloovutusele tulles tuleb kindlasti kaasa võtta pildi ja isikukoodiga isikut tõendav dokument.

 

Iga doonor saab vereloovutuse eest hea enesetunde teadmisega, et on kedagi aidanud ning lisaks sellele ka väikese kingituse verekeskuselt.

 Kõige värskemat infot veregruppide vajaduse kohta saab verekeskuse kodulehelt www.verekeskus.ee  ja Facebookist „Doonorid ja Sõbrad“ lehelt.

 

 

Pilt tänavusuvistest doonoritelkidest Haapsalus.

 

Urve Pals
Kommunikatsioonispetsialist
617 2187

Sündmuste kalender
Kõik kategooriad
Oota!
Tagasiside toimetusele