Augustist muutub väärtegude menetlemine täpsemaks ja kiiremaks

Sisestatud: 21.06.2013

Riigikogus vastu võetud väärteomenetluse seadustiku muudatus annab võimaluse hakata liiklusjärelevalves kasutama tõendina videosalvestist. Võrreldes praeguse menetlusega muudab videotõendi kasutamine liiklusrikkumiste protokolli vormistamise hinnanguliselt kaks korda kiiremaks.

Kui seni kulus politseiametnikul ühe väärteo protokolli vormistamiseks umbes 30–40 minutit, siis seadusemuudatuse tulemusena lüheneb see aeg videotõendi kasutamise abil 20 minutile. Hinnanguliselt vabaneb sellega aastas 70 000 töötundi protokollide vormistamise arvelt. „See väga oluline seadusemuudatus võimaldab meil politseijõude tunduvalt otstarbekamalt kasutada ning suunata jõudu ja tähelepanu sinna, kus neid kõige rohkem vaja on – korrakaitsesse ja liiklusjärelevalvesse,“ ütles siseminister Ken-Marti Vaher.

 

 Seni ei olnud väärteomenetluses võimalik videosalvestist ilma täiendava protokollimiseta tõendina käsitleda. Nüüdsest on võimalik võtta videosalvestis vaidluste puhul kaaluka tõendina arvesse ja sellega asendada märkimisväärne hulk kirjalikke protokolle. „Üks pilt ütleb teatavasti rohkem kui tuhat sõna. Lisaks ajakulu vähendamisele välistab videotõendi kasutamine võimalikke inimlikke vigu ja muudab sellega väärteomenetluse oluliselt kvaliteetsemaks,“ lisas Vaher.

 

 Seadusemuudatus jõustub, kui president on selle välja kuulutanud. Politsei- ja piirivalveameti liiklusjärelevalve üksustes hakatakse videotõendit kasutama alates käesoleva aasta augustist. Paljudes patrullautodes on rikkumise audiovisuaalset fikseerimist võimaldavad seadmed juba praegu olemas. Lisaks väärteomenetluse seaduse muudatusele on praegu politsei poolt testimisel e -välimenetlus, mis annab võimaluse politseinikel koostatavad protokollid ja materjalid registreerida koheselt autos asuvas arvutis vastavasse elektroonilisse infosüsteemi.

 

Sündmuste kalender
Kõik kategooriad
Oota!
Tagasiside toimetusele