Kaupmehed peavad uut 5-eurost vastu võtma

Sisestatud: 13.05.2013

Eesti Pank tuletab meelde, et alates mai algusest ringlusse jõudnud uus 5-eurone rahatäht on seaduslik maksevahend, mida kaupmehed peavad vastu võtma.

 

 Keskpangale ja ajakirjandusele on inimesed teavitanud juhtumitest, kus kauplused keelduvad uut 5-eurost vastu võtmast, kuna rahatuvastusseade ei tunne seda ära.

 

Seaduslikku maksevahendit tuleb kauplustel vastu võtta ja kui kaupluste rahatuvastusseadmed on rikkis või uue 5-eurose jaoks seadistamata, siis tuleb kauplustel ehtsuse kontrollimiseks kasutada kolme lihtsat meetodit: katsu-vaata-kalluta.

 

5-eurost vastu valgust vaadates on näha printsess Europe portree vesimärgil. Kallutades on hologrammribal näha Europe, number „5“ ja euro sümbol. Lisaks muutub kallutades rahatähel erkroheline number „5“ pangatähe vasakul alumisel serval tumesiniseks. Sõrmedega katsudes on uuel 5-eurose rahatähel servadel selgelt tunda reljeefsed jooned.

 

Selleks, et rahatähtede tuvastamist endale lihtsamini ja piltlikult paremini selgeks teha ehk kuidas kontrollida pitsa, teleri või katusekivi ehtsust, soovitame tutvuda humoorikate klippidega Eesti Panga kodulehel.

 

Kuigi uute 5-euroste pangatähtede üldine kujundus on sama nagu esimese seeria pangatähtedel, on nendel uued ja tõhustatud turvaelemendid.

 

Vesimärgil ja hologrammribal kujutatud mütoloogiline printsess Europe on ühtlasi kogu teise seeria tunnusjooneks, mis tuleb läbivalt kõigi uute pangatähtede peale.

 

Täpsemalt turvaelementidest

 

Vesimärgi nägemiseks on vaja rahatähte vaadata vastu valgust ja see asub vasakul ülemises servas Mario Draghi allkirja all. Hologrammribal tulevad kujutised nähtavale kallutades, lisaks Europe portreele on seal näha veel number „5“, euro sümbol ja värava või akna kujutis. Uue turvaelemendina on 5-eurosel rahatähel erkroheline number pangatähe vasakul alumisel serval ja selle trükivärv muutub pangatähte kallutades rohelisest tumesiniseks. Sõrmedega katsudes on uuel 5-eurose rahatähe servadel selgelt tunda reljeefsed jooned, mis on paberipinnast kõrgemal.

 

Kui ettevõtetel tekib probleeme raha tuvastamise aparaatidega, siis soovitame kassapidajal või klienditeenindajal esmalt rahatähte kontrollida katsu-vaata-kalluta-meetodi abil, mis tagab selle, et inimene saab oma soovitud tehingu kaupluses sooritada. Rahatuvastusseadmete töökindluse kontrollimiseks teise seeria pangatähtede puhul ja võimalike tehniliste rikete kõrvaldamiseks tuleb ettevõttel pöörduda selle firma poole, kes on neile vastavad seadmed tarninud ja vastutavad tehnika töökindluse eest.

 

Samaaegselt kehtivad maksevahendina edasi esimese seeria pangatähed, kuid need eemaldatakse järk-järgult ringlusest ja ühel hetkel kaotavad nad kehtivuse maksevahendina. Sellest teavitatakse inimesi aegsasti ette. Keskpangas saab neid seejärel vahetada tähtajatult.  

 

Uue 5-eurose teavitusest

 

Põhjalikke materjale teise seeria pangatähtede kohta leiab veebilehel www.uuseuro.ee.  

 

Eesti Pank viib aprillis ja mais läbi 12 sularahakäitlejate koolitust üle Eesti. Tallinna koolitustel osales 150 ja maakondlikel koolitustel on seni osalenud 130 sularahakäitlejat. Täpsem info koolituste kohta ja infotrükised on leitavad Eesti Panga veebilehelt

 

Aprillis saatis Euroopa Keskpank infotrükise 5-eurose turvaelementide tutvustamiseks otsepostina Eesti ettevõtetele üle Eesti. Infotrükis jõudis 8735 ettevõtteni.

 

Sularahakäitlejate trükiseid jagab Eesti Pank erinevate koostööpartnerite vahendusel ning huvi korral on võimalik trükiseid lisaks tellida Eesti Pangast, milleks palume saata e-kiri aadressil info@eestipank.ee. Nii koolitused kui ka trükised on soovijaile tasuta.

 

 

Lisateave:
Viljar Rääsk
Avalike suhete allosakond
Eesti Pank
Eurosüsteem
Tel: 668 0745, 527 5055
E-post:
viljar.raask@eestipank.ee
Meediapäringud:
press@eestipank.ee

Sündmuste kalender
Kõik kategooriad
Oota!
Tagasiside toimetusele