HKHK õpilased praktikal Prantsusmaal, Poolas ja Saksamaal

Sisestatud: 08.05.2013

Märtsis-aprillis viibis erinevates välisriikides praktikal 15 Haapsalu Kutsehariduskeskuse teise ja kolmanda kursuse õpilast. Kokaõpilaste praktika viis 6 noort Prantsusmaa restoranidesse, Saksa ja Poola infotehnoloogia koolides praktiseeris 9 arvutiõpilast.

Oma kogemusi ja emotsioone jagasid lähetuses osalenud noored praktika kaitsmisel koolikaaslaste ja õpetajatega. Nagu ühest suust väitsid kõik esinejad, et inimesed teistes maades on väga rõõmsameelsed ja sõbralikud ning välispraktika andis neile eluks kaasa julgust ja iseseisvust hakkamasaamiseks võõras keskkonnas.

Kokapraktika Prantsusmaal

Oma praktikaga Prantsusmaal jäi väga rahule Kristo Altmets. Elu- ja töökoht asusid tal samas majas ning osalemine restorani- ja majaomaniku igapäevastes tegemistes andis suurepärase kogemuse ning tutvustas hästi kohalikku elu-olu. Restoranis Le Petite A Chomac oli igapäevaselt toita ja teenindada 60-70 inimest. Köögipoolel sai proovida koos koka ja tema kolme abilisega Prantsusmaale tüüpiliste toitude valmistamist: puhastada austreid, kammkarpe, valmistada toite tigudest ja tuvirindadest.

Joonas Luup viibis praktikal La Cambuse restoranis. Kuigi söögikoht asus väikeses paigas, oli see ometi külastajate seas väga populaarne. Restorani omanikuks oli rõõmsameelne kokk, kes kaasas noormehe pere kõigisse tegemistesse. Et Joonasel oli endal suur tahe õppida, siis sai ta lisaks kokatööle proovida veel palju muudki: värvida restorani, sööta parte, teha kanaaeda ning lasta püssiga lõksu jäänud ondatrat. Huvitavamateks toitudeks olid kammkarbid šampinjonidega, austrid äädika-sibulakastmega, langustini ja palju muud. Pitsarestoranis oli võimalus valmistada pitsat isetehtud pitsatainast, millega võrreldavat pole ta varem veel kunagi Eestis saanud. 

Kärt Jaaniste praktikakohaks oli Auberge De La Court Didron restoran väikeses külakeses. Toitlustuskoht mahutas 40-50 inimest ning oli hõivatud põhiliselt nädalalõppudel. Köögitöös õppis Kärt juurde erinevate salatite ja magustoitude valmistamist, uusi serveerimisvõtteid ja jäneselihast suupistete valmistamist.

Agnes Karula töökohaks oli Prantsusmaal Restaurant De Tourists, mis asus väikeses asulas. Kuna hooaeg oli alles algamas, siis oli külastajaid vähe. Kõige rohkem sai Agnes praktiseerida magustoitude serveerimist. Kuna restoran asus Atlandi ookeani lähedal, oli huvitav jälgida tõususid ja mõõnasid ning seda, kuidas mõõna ajal ookeanivetest teetamm saarele sõitmiseks välja ilmus. Palju elamusi pakkusid prantsuse kultuuriline eripära ja inimeste rõõmus suhtumine.

Anni ja Kadi olid ainsad praktikandid, kes said praktikal olla kahekesi ühes söögikohas. Restoran Le Richelieu asus ookeani ääres ning on suvehooajal väga populaarne söögikoht. Kuna märtsikuus polnud hooaeg veel alanud, siis oli külastajaid vähevõitu. Põhitegevused, millega tüdrukud köögis kokku puutusid, olid kalade puhastamine, õunte ja kartulite koorimine ja tükeldamine, loomaliha praadimine ja toitude serveerimine.

Arvutipraktika Poolas

Poolas Bytowi keskkoolis viibisid 3-nädalasel praktikal 4 arvutite ja arvutivõrkude eriala õpilast: Karl Kitse, Andre Schneider, Siim Kommusaar ja Taury Peterson.

Elamiskohaks oli kodumajutus, kus poisid said ka hommiku- ja lõunasööki süüa. Vastuvõttev kool oli keskkool, kus lisaks paljudele muudele harudele õpiti ka süvendatult infotehnoloogiat. Õpilastega tegeles arvutiõpetaja Roman, kes meie noortele ka ülesandeid jagas. Praktika vältel kirjutasid õpilased Javascripti, seadistasid Linuxi serverit ja ehitasid võrku.

Vastuvõtvad õpetajad ja kooli juhtkond olid kõik väga sõbralikud ning tutvustasid noortele poola kombeid ja kultuuri. Gdanski linnas toimunud väljasõidul külastati suurt meremuuseumi (akvaariumit), viibiti Gdanski Tehnikaülikooli infotehnoloogia ja mehhatroonika osakondades. Restoranis prooviti poola rahvustoitu tatrakotlette keedetud peediga, mis oli küll maitsev, kuid veidi tavapäratu.

Võrreldes Eestiga leidsid noormehed veel mitmeid erinevusi. Koolil puudus söökla ja polnud võimalik süüa sooja toitu, kuid see-eest oli kombeks osta puhvetist saiakesi. Arvutiklassi arvutites oli valdavalt kasutusel Windows Vista ja Wifi kasutamine oli õpilastele suletud. Kogu tarkvara oli poolakeelne, mis tegi kohati praktikaülesannete täitmise keeruliseks. Silma jäi Poola rahva religioossus – 90% elanikkonnast on katoliiklased. Külaskäigu ajal oli parajasti paastuaeg ja väga palju käidi kirikutes.

Kuna vastuvõtvad õpilased ei osanud väga hästi inglise keelt, tuli meie poistel palju pingutada, et ennast arusaadavaks teha ning see arendas nende keeleoskust ja suhtlemisjulgust veelgi.

Kogu projekti vältel pidasid arvutiõpilased blogi, kus saab tutvuda projekti tegevustega.

Arvutipraktika Saksamaal

Saksamaal IT Kolledžis Putbus viibisid HKHK õpilased praktikal juba mitmendat korda. Sel korral olid 4-nädalasel praktikal 5 teise kursuse arvutiõpilast: Anneli Asser, Tarvi Hirv, Robert Toots, Tanel Alver ja Madis Sepp.

It Kolledž Putbus asub Saksamaa suurimal Rügeni saarel ning kuigi reis sihtkohta oli pikk ja väsitav, oli vastuvõtt soe ja sõbralik. IT Kolledž on erakool, kus õpib ligikaudu 200 õpilast. Õpitakse ärindust, graafilist disaini, IT-tehnikat ja IT-konsultandiks.

Praktika ajal elasid meie noored ühiselamus. Koolis sai süüa hommikueineks võileibu ning kohvi ja jooke oli lubatud kaasa võtta ka klassitundidesse. Koolis oli olemas küll söökla, kuid enamik õpilastest eelistas osta puhvetist saiakesi.

Praktikaülesande käigus said noored kasutada nii Photoshopi kui Indesigni. Kuna arvuti tarkvara oli jällegi vaid kohalikus keeles, tuli noortel olla leidlikud, et projektiülesandeid edukalt täita. Saksa noored ise väga hästi inglise keelt ei valda, kuid see-eest oli võimalik inglise keeles suhelda välistudengitega teistest riikidest.

Kuna keskkonnateema oli Saksa koolis väga aktuaalne, said meie noored jagada oma teadmisi selles vallas. Vastuvõtjatele tutvustati Eesti „Teeme ära!“ tegevusi ning esitleti ka üht omamõeldud keskkonnasäästlikku algatust.

Vabal ajal käidi väljasõitudel ja tutvuti kohalike vaatamisväärsustega. Koos saksa õpilastega külastati Schwerini akvaariumit ning kunstigaleriid. Väga palju oli kõikjal näha türgi söögikohti, kus valdavalt tegutsesid meeskokad. Üllatav oli meie noortele see, et nädalas üks päev on kinni kõik poed, ka suuremad kaubanduskeskused. Toidupoodi külastatakse üks päev nädalas ja siis ostetakse kogu nädalaks vajaminev toidukogus korraga ära.

Välispraktika sai teoks tänu Leonardo da Vinci rahalisele toetusele projektile „HKHK õpilaste töökogemused Euroopast“.

Lisainfo: 
Aile Nõupuu
Arendusdirektor
Tel: 666 1747
Mob: 52 83224
Haapsalu Kutsehariduskeskus
Ehitajate tee 3, 90401 Uuemõisa
Läänemaa
tel: 666 17 40
fax: 666 17 50
e-kiri: kool[ät]hkhk.edu.ee
kodulehekülg: www.hkhk.edu.ee

Sündmuste kalender
Kõik kategooriad
Oota!
Tagasiside toimetusele