LÄÄNLANE: Rahvaküsitluse kokkuvõte: Suurim osalusprotsent oli väikseimas vallas

Sisestatud: 08.04.2013

Neljas ühinemist plaanivas Läänemaa vallas käis kolme päeva jooksul hääletamas kokku 626 valimisnimekirja kantud inimest. Valdades elab kokku umbes 4600 inimest, neist hääleõiguslikke on 3860. Suurim osalusprotsent oli Nõval – 38,5. Kõigi nelja valla hääleõiguslike kodanike seas oli osalusprotsent 16,2.


Enne rahvaküsitlust olid neljas vallas koosolekut. Nõval oli kõige rohkem rahvast - poolsada. Nõva oli ka ainuke vald, kus ühinemise vastaseid oli pooldajaist napilt rohkem. (Foto: Ivar Soopan)

 

Nõva vallas jäid nelja omavalitsuse ühinemise pooldajad napilt alla ühinemise vastastele. Nõva 345-st valimisõiguslikust elanikust hääletas 133. Poolt oli 65, vastu 68. Rahvahääletuse osalusprotsent oli 38,5.

 

Osalusprotsendilt järgnes Risti, kus valimisnimekirja kantud 753-st elanikust käis kolme päeva jooksul valdade ühinemise teemal hääletamas 156. Poolt oli 126, vastu 29 inimest. Osalusprotsent oli 20,7. Üks sedel oli rikutud ja üks kehtetu.

 

Orul oli osalusprotsent 13,5. Valimisnimekirjas oli 740 vallaelanikku, neist osales rahvahääletusel 100 inimest. Uue omavalitsusüksuse moodustamise poolt hääletas 74 inimest. Vastu oli 26 vallaelanikku.

 

Suurima elanike arvuga Taeblas oli osalusprotsent 11,7. 2022-st valimisnimekirja kantud kodanikust käis hääletamas 237. Poolt oli 162, vastu 75.

 

Volikogudel ei ole seaduse järgi kohustust rahva arvamusega arvestada. Seega ei pruugi Nõval ühinemise vastu olevate hääletanute napp ülekaal tähendada, et Nõva loobub kolme vallaga liitumast.

 

Kui arvestada viimast samasugust rahvahääletust mujal Eestis – näiteks Viljandimaal, kus ühinemise teemal küsiti rahva arvamust Viiratsi, Pärsti, Paistu ja Saarepeedi vallas -, siis sealsest umbes 10 000 elanikust käis valimas vaid 143.

 

Järgmise sammuna koguneb teisipäeval nelja valla ühinemiskomisjon. 15. aprilliks on kutsutud kokku volikogud ühisele infokoosolekule Oru vallavalitsusse. Sellele järgnevad erakorralised volikogude istungid eraldi ruumides, kus iga volikogu võtab vastu otsuse, kas ühineda või mitte.

 

http://www.laanlane.ee/article/rahvaküsitluse-kokkuvõte-suurim-osalusprotsent-oli-väikseimas-vallas

 

Sündmuste kalender
Kõik kategooriad
Oota!
Tagasiside toimetusele