Täna tähistatakse Euroopa hädaabinumbri 112 päeva

Sisestatud: 11.02.2013

Täna, 11. veebruaril tähistatakse Eestis ja Euroopas 112 päeva, mille eesmärk on informeerida inimesi Euroopa Liidu riikides toimivast ühisest hädaabinumbrist.

Euroopa Liidu liikmesriikides toimub 112 päeva puhul mitmeid erinevaid sündmusi alates avatud uste päevadest häirekeskustes ja päästekomandodes lõpetades infopäevadega koolides. Eestis on Häirekeskus 112 päeva raames teinud üleskutse lasteaedadele, koolidele ja peredele osaleda lumest ning lumele 112 numbri meisterdamises. Häirekeskus ootab lumest ja lumele tehtud 112 numbri pilte e-posti aadressile lumest112@112.ee kuni 15. veebruarini.

 

 

Päästeameti Lääne päästekeskuse Järvamaa, Saaremaa, Läänemaa, Raplamaa, Pärnumaa ja Hiiumaa mitmed komandod on 11. veebruaril 112 päeva puhul kõigile huvilistele eelregistreerimiseta avatud. Lisaks jagavad mitmed komandod avalikes kohtades teavet ja meeneid. Lääne päästekeskuse päästekomandode tegevuste kohta 112 päeval saab lisainfot siit: www.rescue.ee/hairekeskus/euroopa-112-paev.

 

„Kõigi sündmuste eesmärk on tõsta inimeste teadlikkust sellest, mis juhtudel hädaabinumbrile helistada ja kuidas seda teha. Paljud ei tea, et näiteks suusareisil Austrias või Sitsiilias puhates saab õnnetuse korral politsei-, kiirabi- ja ka päästealast abi kutsuda kõikjal Euroopa Liidus just 112 numbrilt,“ selgitas Häirekeskuse peaspetsialist Edvi Freiberg.

 

„Kuna inimesed reisivad tänapäeval aina rohkem ning Euroopa Liidus on inimeste mobiilsus väga kõrge, on oluline meeles pidada, et tasuta hädaabinumber 112 ei toimi mitte ainult Eestis, vaid kogu Euroopa Liidus,“ lisas Freiberg. Freiberg rõhutab, et ka mujal Euroopa Liidus tuleb abi kutsumiseks valida ainult 112 number ja riikide või maakondade suunakoode ei ole tarvis valida, sest kõne jõuab automaatselt abikutsuja asukohapõhisesse häirekeskusesse.

 

„Kuigi 112 numbri tutvustamisel pööratakse üsna suurt tähelepanu lastele ja noortele, oleks kena, kui lähedased tutvustaksid 112 numbrit ka eakatele. Näiteks üle 65aastastest Eesti elanikest teab 71 protsenti, et tulekahju korral peaks helistama numbrile 112 – teadlikkus on viimaste aastatega küll tõusnud, aga kindlasti võiks eriti üksi elavatele vanematele inimestele hädaabinumbrit meelde tuletada,“ arvas Freiberg.

 

Mulluse Eurobaromeetri uuringu kohaselt on üle-euroopalisest hädaabinumbrist 112 kõige enam teadlikud Poola (60 protsenti), Luksemburgi (55 protsenti), Soome (51 %) ja Hollandi (50 protsenti) elanikud. Kõige vähem teatakse Euroopa Liidu ühist hädaabinumbrit Itaalias (6 protsenti), Kreekas (6 protsenti), Inglismaal (13 protsenti) ja Küprosel (13 protsenti). Eelmise aasta uuringu kohaselt teadis 33 protsenti eestlastest, et 112 number toimib kogu Euroopa Liidus. 90 protsenti Eesti elanikest olid kursis, et eestisiseselt saab kiireloomulist abi 112 numbrilt.

 

LISAINFO:

 

Kuidas helistada 112 numbrile?

 

112 hädaabinumbrile saab tasuta helistada kõikides Euroopa Liidu liikmesriikides, kaasa arvatud Eestis. 112 numbrile saab tasuta helistada kõikidelt telefonidelt, kaasa arvatud taksofonidest. Mobiililevi probleemide korral tuleb hädaabinumbrile helistamiseks eemaldada mobiiltelefoni SIM-kaart ning seejärel valida 112 või võimalusel kasutada lauatelefoni.

 

Hädaabinumbrile 112 tuleks helistada, kui …

  • puutud kokku ohuolukorraga või vajad kiiresti abi sündmuskohale;
  • tead või kahtled, et ohus võib olla inimeste elu, tervis, vara või keskkond;
  • märkad õnnetust või tulekahju;
  • leiad lõhkekeha või lõhkekehale sarnase eseme;
  • vajad vältimatut ja kiireloomulist meditsiinialast abi.

PS: Manusesse lisatud foto: Häirekeskuse päästekorraldaja töösaalis. Foto: Häirekeskus
Lumest ja lumele tehtud 112 numbri maakondlike fotogaleriidega saab tutvuda: https://www.facebook.com/#!/Hairekeskus/photos_albums 


Lisainfo:
Meelika Hirmo

Häirekeskus
Kommunikatsioonijuht

GSM: 50 41 258

E-post: Meelika.Hirmo@112.ee

 

Sündmuste kalender
Kõik kategooriad
Oota!
Tagasiside toimetusele