Homme mälestatakse Vabadussõjas langenuid

Sisestatud: 02.01.2013

Homme (3. jaanuaril) kell 10.30 tähistatakse vaikuseminutiga Vabadussõja relvarahu aastapäeva ning mälestatakse Eesti vabaduse eest võidelnuid.

Kell 10.30 pannakse Vabadussõjas langenute mälestusmärgi jalamile Haapsalu Lossiplatsil lilli ja süüdatakse küünlad. Tseremoonial osaleb Lääne maavanem Innar Mäesalu, Kaitseliidu Lääne maleva pealik major Arnold Juhans, praost Tiit Salumäe, Haapsalu aselinnapea Andreas Rahuvarm.

Homme kell 10.30 algab Vabadussõja võidusamba juures tseremoonia, millega meenutatakse 1920. aasta 3. jaanuaril Eesti ja Nõukogude Venemaa vahel kehtima hakanud vaherahu, mis tähistas Eesti täielikku võitu Vabadussõjas.

 

„Kutsun kõiki üles sel hetkel peatuma ja mälestama esivanemaid, kes Vabadussõjas võitlesid, nägid vaeva, riskisid oma eluga ning paljudel juhtudel selle elu ohvriks tõid,“ ütles kaitseminister Urmas Reinsalu.
  

Relvarahu aastapäeva tseremoonial kõnelevad kaitseminister Urmas Reinsalu ja Tallinna Reaalkooli õpilane Karl Erik Lillo, palvuse peab EELK peapiiskop Andres Põder.

 

Samuti tähistatakse relvarahu aastapäeva kirikukellade helinaga üle kogu Eesti, vaikuseminutiga raadioprogrammides ning laevaviledega sadamates. Kaitseväe üksused ja Kaitseliidu malevad asetavad pärjad Vabadussõja mälestussammastele kõikjal Eestis.

 

31. detsembril 1919 jõuti Eesti Vabariigi ja Nõukogude Venemaa vahelistel läbirääkimistel vaherahu sõlmimiseni, mis nägi ette sõjategevuse lõpetamist Eesti ja Nõukogude Vene rindel 3. jaanuaril 1920 kell 10.30. Kuu aega hiljem kirjutati Tartus alla rahulepingule ja Vabadussõda oli lõppenud Eesti võiduga.

 

Vabadussõjas võideldes langes ligi 5000 inimest.

 

1920. aastatel sai alguse traditsioon pidada iga aasta 3. jaanuaril relvarahu kehtimahakkamise hetkel vaikuseminutit, austamaks Vabadussõjas võidelnud eestlasi ja välismaalasi.

Sündmuste kalender
Kõik kategooriad
Oota!
Tagasiside toimetusele