Kuidas sõita õigesti ja turvaliselt jalgratta ning mopeediga?

Sisestatud: 12.04.2012

Käes on kevad ja ilmad lähevad järjest ilusamaks. Soov sõita jalgratta või mopeediga on kõigil kaherattaliste sõprade südames. Kindlasti on aga pika sügise ja talvega ära ununed nii mõnigi reegel, mille järgimine tänaval on turvaliseks liiklemiseks vajalik.

Jalgratast võib iseseisvalt sõiduteel juhtida vähemalt 10-aastane laps, kes on omandanud jalgratturi kvalifikatsiooni ehk kaasas tuleb kanda jalgrattajuhiluba.10–15-aastasel isikul peab sõiduteel sõitmisel olema kaasas sellekohane juhiluba. Koos täiskasvanuga võib sõiduteel jalgratast juhtida vähemalt 8-aastane laps. Alla 16-aastastel on jalgrattaga sõites kiivri kandmine kohustuslik. Kindlasti ei peaks kinni jääma sõnasse „kohustuslik“, sest kiiver kaitseb õnnetuse juhtudes reaalselt kandja elu. Kiiver ei ole kindlasti liiast ka täiskasvanutel.


Lisaks eelnevatele reeglitele tuleb tähelepanu pöörata kindlasti ka rataste tehnilisele olukorrale. Kas rattal on ikka töökorras pidurid? Kas rattal on olemas kõik vajalikud helkurid (ees on valge helkur, taga punane ja mõlema rattaküljel kollane helkur)? Ja kas signaalkell on kinnitatud?


Peale jalgrataste on populaarseteks sõiduvahenditeks, eriti noorte seas, pisimopeed ja mopeed.


Kõigepealt vajab aga selgitamist, mis vahe on mopeedil ja pisimopeedil.


Pisimopeed on sõiduk, mille suurim kasulik võimsus sisepõlemismootori korral või mille suurim püsi-nimivõimsus elektrimootori korral ei ületa 1 kilovatti ja valmistajakiirus ei ületa 25 kilomeetrit tunnis. Pisimopeedi võib juhtida vähemalt 14-aastane isik. 14- ja 15-aastasel pisimopeedijuhil peab kaasas olema jalgrattajuhiluba.


Mopeed on aga mootorsõiduk, mille valmistajakiirus on üle 25, kuid mitte üle 45 kilomeetri tunnis ning töömaht on ei ületa 50 kuupsentimeetrit. Mopeedi võib juhtida alates 14 eluaastast ning mopeedi juhtimiseks peab olema mistahes mootorsõiduki juhtimisõigus või piiratud juhtimisõigus või siis ainult mopeedi juhtimiseks ette nähtud juhiluba. Mopeediga sõites tuleb kanda motokiivrit, ja mopeed peab olema tehniliselt korras ning ka registreeritud. Enne 2011 aasta 1. juulit soetatud mopeedide registreerimise aeg lõppeb 1. juulil 2012 ja peale seda registreerimata mopeediga sõita ei tohi.


Et kõigi kaherattalistega sõitmine oleks ohutu ei aita ainult eelloetletust – reeglite täitmisest ja heast tehnilisest olukorrast. Lisaks neile peab korralik liikleja arvestama ka teiste liiklejatega.


Selleks tuleb pidada meeles, et

  • Kõnniteel võib sõita ainult alla 13-aastane jalgrattur ja tema kuni kaks saatjat ning väikelast rattatoolis sõidutav jalgrattur ja jalgrattur kui sõiduteel sõitmine tee seisukorra tõttu on oluliselt raskendatud;

  • Juhtrauast tuleb kinni hoida kahe käega, välja arvatud juhul, kui annate käega hoiatusmärguannet;

  • Ärge vedage esemeid, mis takistavad juhtimist või tekitavad ohtu teistele liiklejatele;
    Ärge vedage haagist, mis ei ole valmistatud jalgrattaga, pisimopeedi või mopeediga vedamiseks;

  • Te võite sõidutada sõitjat, kes istub sõitjale ettenähtud istmel ja kannab kinnirihmatud nõuetekohast kiivrit;

  • Kolonnis sõitmisel olge ettevaatlik ja ärge tekitage ohtu teistele liiklejatele;

  • Pisimopeedi- ja mopeedijuht ei tohi sõita ülekäigurajal;

  • Mopeedijuht võib sõita kuni 45 kilomeetrit tunnis, pisimopeedijuht kuni 25 kilomeetrit tunnis ning tasakaaluliikuri kuni 20 kilomeetrit tunnis;

  • Mopeedi, pisimopeedi või jalgrattaga tuleb sõita nii, et kõik rattad toetuksid pidevalt teepinnale.


Kui neid reegleid jälgida, tuletada meelde nii endale kui selgitada oma lastele, siis on jalgratta ja mopeedi sõit turvaline ja nauditav.


Head kevadet!

Kiur Klippberg

Risti konstaablijaoskonna

piirkonnavanem

Sündmuste kalender
Kõik kategooriad
Oota!
Tagasiside toimetusele