Lapimaad vallutamas

Sisestatud: 06.12.2009

Lääne maakonna maanoorte ja noortega tegelejate õppereis toimus 25.-29. novembril 2009. a . Projekti idee sai teoks Läänemaa noorsootöö arengukava 2006-2015 tegevuskava alusel. Projekti käigus sõideti Soome Vabariiki külastama noorsootöö valdkonna sõprusmaakonda Lapi lääni. Õppereisi käigus kohtuti Lapi läänivalitsuse noortetöö korraldajatega, tutvuti maanoortele mõeldud programmide ja projektidega, kohtuti Enontekiö ja Ranua valla noorte ja noortega tegelejatega.

Kelli Seiton

Varakult enne jõule, novembri lõpus, olid Läänemaa koolid ja noortekeskused tühjemad kui tavaliselt. Maakonna noorsootöötegijad jätsid nädalaks oma töö ja noored, istusid bussi ja sõitsid Soome teise otsa Lapimaale. Ent noorsootöö ei jätnud neid ka sõprusmaakonnas Lapi-Lääni, sest kõikide meelelahutuslike tegevuste kõrval olid päevakavas ka kohaliku noorsootööga tutvumine.

Läänemaa noorsootöötegijate sihtpunkt oli jõulinn Rovaniemi, kuhu pärast 12tundi sõitu ka jõuti. Esimesel hommikusöögile jalutasid läänlased läbi lumetuisu ning paari päeva kaugusel olev päev mäel tundus kõigile juba käegakatsutav. Mida juba päeva möödudes aga polnud, oli lumi. Vaid üksik lumememm Rovaniemi keskväljakul meenutas jõulumaa lumist unelmat. Pildil poseerivad memmega Reelika ja Hele Haapsalu Noorte Huvikeskusest, Urve Ridala vallast ning noorsoopolitseinik Anneli.


Siiski jätkus reis ja päevakava ka ilma lumeta ning ees ootasid noortekeskused hubase olemise ning sõbralike inimestega. Siin ootab Rovaniemi noortekeskuses sooje juustusaiu ja kaneelisaiakesi Läänemaa skaudiliikumise aktiivne eestvedaja Heikki Mutso.


Saiade ja tee kõrval pakkusid noortekeskused ka ülevaadet oma tegevustest ning noorsootöö olukorrast Soomes. Kõneainet jätkus palju. Pildil selgitab noorsootööpolitseinik Anneli Katkosilt kolleegidele ehk Soome ja Eesti noorte probleemide erinevust politsei seisukohast.


Peale tõsise jutu näitasid noortekeskused ka oma lõbusamat poolt. Pildil mängib Virtsu kooli huvijuht Anu koos noortega lauajalgpalli Ranua noortekeskuses.


Rovaniemis üllatas läänlasi ka meie jaoks pisut võõras noortele tegevust pakkuv keskus – nimelt tsirkusekool. Üleni pehmete mattidega kaetud suur saal, mille laest rippusid erinevad köied ja kus oli ka batuut, pakkus võimalusi nii üherattalisega sõitmiseks kui ka torbikuga näpul tasakaaluhoidmiseks. Pildilt on näha, et Taebla noor Kristi Vaistlal õnnestus see suurepäraselt.


Reisil osalejate üheks lemmikuks osutus Ranua loomaaed, kus peale karude ja põtrade ka näiteks rääkivat ronka näha sai. Jääkarudega võrdlevad oma suurust pildil Läänemaa Noortekogu president Rael Kiviloo ja Lääne Maavalitsusest Ülle Lass.


Et Lapimaa kui jõulumaa külastamine lumeta jõuluvaeseks ei jääks, võtsid reisilised tee ette ka jõuluvana juurde, kus jõuluvana jõuluhooaja avas. Üks külastuse põhieesmärke oli aga mees oma silmaga ära näha ning ehk ka habemest sikutada, kas on ikka päris. Sikutada ei saanud, aga reisi korraldajale, Ülle Lassile, oli mehel kink olemas.

Ka pildi jaoks jätkus aega ning Läänemaa noorsootöötegijad mahutati kõik ka ühele pildile jõulumehega ära. 3500 kroonist fotost otsustasime küll loobuda, ent sai ka odavamalt. Pildil on Haapsalu noor Kristo Notton üles leidnud Jõuluvana postkontori ning kirjutab kaarti õele. „Mul on kaart valmis, aga aadressi pole!“ naeris Kristo. Noorsootöötegijate reis sai teoks tänu Maaelu arengukava 2007-2013 Leader meetme toetusele, Läänemaa Omavalitsuste Liidule, Eesti Noorsootöö Keskusele ja Eesti Haigekassa terviseprojektile.       

                      

Sündmuste kalender
Kõik kategooriad
Oota!
Tagasiside toimetusele