Läänemaa kalurid püüdsid omanäolise vikerforelli

Sisestatud: 05.05.2009

Läänemaa rannakalurid püüdsid möödunud nädalal siinmail harva esineva kala - vikerforelli. Kala püüti mõrraga Pullapää lahest.

Tegu oli suguküpse isase forelliga, kel kaalu 2,5 kg ja pikkust 54 cm. Ehk poleks sellisest saagist põhjust rääkida, kui tegu ei oleks omamoodi haruldase isendiga. Nimelt ei ole ei püüdjad, loo autor, Mereinstituudi teadurid ega sööjad sellise värvilahendusega vikerforelli varem näinud (ülemine foto)Küll aga võib olla kohalike kalurite mõrda või võrku sattunud selliseid isendeid nagu on näha alumisel fotol.

Esialgu võib öelda vaid seda, et tegu on kalakasvandusest põgenenud kalaga. Kalakasvandusele viitavad tema deformeerunud rinna ja kõhuuimed, samuti äranühitud sabauim. Ei ole teada mis on põhjustanud sellise värvimuutuse kala nahal, kuid degustaatorite kinnitusel oli tegu täiesti söömiskõlbuliku isendiga. Kuna sel sajandil pole vikerforelle Eesti rannikuvetesse asustatud, siis võib oletada, et tegu on mõnest Soome sumpkasvandusest põgenenud isendiga.

Vikerforell on Põhja-Ameerika läänerannikult pärinev kala, kes toodi Euroopasse 19. sajandi teises pooles põhiliselt tiikides kasvatamiseks. Eestisse jõudis ta läbi Venemaa 1896. aastal. Üks esimesi kalakasvandusi Eestis, mis vikerforelli kasvatamisega tegelema hakkas, oli tänane lõheliste kasvatamise lipulaev Põlula kalakasvandus. N. Mikelsaare andmetel on neid kalu eelmise sajandi kuuekümnendatel aastatel asustatud ka Matsalu lahe suudme piirkonda. Teada on, et vikerforell koeb ka Eestis ja on teateid, et mõnedes Eestimaa jõgedes on nähtud tema noorjärke. Üldiselt ollakse aga arvamisel, et vaatamata kudemisele vikerforell meie looduslikes veekogudes järglasi ei anna.

Tiit Koel
 
Fotod: Tõnis Ruberi erakogu ja Internet

Sündmuste kalender
Kõik kategooriad
Oota!
Tagasiside toimetusele